![]() |
I wish I could do pre-made raw all the time with Jackson.... my problem is cost, mainly. With Primal, he would need 6 nuggets a day. So there's 64 nuggets in a 4lb bag. Correct me if I'm wrong (it's late and math is not my best subject...) but that would last us about 10-11 days, running at around, what... $20 or so? Yeah, that's insane. That'd be well over $40 in dog food for one 16lb dog for one month. I buy a bag of Acana for around $15-$16 and it lasts us over a month, lol. So I will be sticking to just feeding pre made raw on occasion. Oh well, it works for us. I've been out for a few weeks now though so I need to get to the store and pick up a new bag. I had been doing Stella & Chewy's for breakfast about 3 days a week (1 patty) and then he'd get 1/2 cup of kibble mixed with a bit of wet food. |
Quote:
From what I've learned, giving raw even just a few times per week is still benefitial though, so that works too :D |
Quote:
I just worked out the math for Lexie and at 4lbs she would need 3 oz a day(considering she'll be out a lot in the summer and more active). So if i buy the medallions at $20 a bag that's 16 days, and if i get the chubs at $16 for 2 that's 22 days. The Patties would give me 36 days for $20 but like you said with the chubs and the patties i'd have to buy a kitchen scale to get the portions right. Thats how they get us, they know we love the convenience of the medallions lol. So half kibble would work out much cheaper. I think i'll do that until i get the scale then i'll switch her full raw and go with the chubs/patties |
Quote:
The big sized bag of patties that would last you 36 days is actually about $30, not 20 (just a fyi:D). Using the kibble for 1 meal a day is not only cheaper, but I think my crew likes to have the "crunchies" once a day, they get the variety of textures that way. Even Alice who used to HATE kibble, gobbles hers up:D Oh, also, just a heads up - as far as their kibble, I found an awesome deal - on Amazon, it's already a little cheaper than the store and directly through Amazon (they carry every kibble, but not the raw) it qualifies for free shipping. They also have a "subscribe and save" program - you sign up to get it auto. delivered every 1, 3 or 6 months (you choose the size bag and flavor) and you can cancel whenever you want. On a 30# bag of Prairie (that's what I get because of the 3 dogs) saves you almost $20 per bag that way! I haven't found a good deal on the raw (yet;)) bacause every place online that has it cheaper than the store wants a fortune for cold shipping. I do know it's slightly cheaper to order the chubs by the case though (I think there's 9 per case) through most stores that carry it. |
Just thought i would add my 2cents, haha, anyway her in texas our little ones are doing quite well on a raw diet i pre make and freeze and just thaw out daily meals. Jack, jill, chuey & Phoebe love their raw. Took me a while to get it right but what i do is take a meat grinder and grind a combination of chicken, stew meat, ground turkey (or beef) chicken liver, beef heart, chicken gizzards, green trype. I add plain yogurt, 1 large can solid pack pumpkin and some gerber baby squash. When all this is mixed together it comes out like a thin hamburger i simply divide it out for what mine eat per day and just freeze it. About 10 min before dinner i simply put some hot water in my sink and thaw out my bag. Mine get fed once a day they get small amount of instinct duck kibble and 2 heaping teaspoons of the raw, i don't mix it i just put the kibble in the bowl and then add the 2 spoons of raw. I also sometime will add venison or quail. also once a week i let them have a raw chicken wing which as all of you know helps to keep their teeth clean. It takes me about 1 hour from start to finish on a saturday afternoon and i make enough to feed my dogs for about 6 weeks. This works out to be far cheaper than when i was doing all instinct and prairie kibble and better for them. treats in our house consist of some homemade baked treats as well as green trype, peanut butter , bully sticks, stuffed trachias, venison jerkey Again this works for us all of you know your dogs and will find what works best for you. good luck with raw!!!!!!! Darla (jack, jill, chuey and phoebes mom) |
Quote:
|
Quote:
First you need to find a supportive vet...then continue to research. Have you checked out this link? DogAware.com: Articles on Dog Health and Nutrition Mary Straus has lots of info regarding home feeding and specialty diets. Don't give up...if you want it, you can make it happen! |
Quote:
The grinder we picked up on EBAY, i am the ebay queen, haha. They are plentiful, you need one that will grind the bones, we bought a Tassin, probably a medium price grinder but it does the trick and boy is it fast!!! The funny thing is that i started this diet with our bengal kitten after doing research our dogs just love it and so does the kitten. We also give a 1/2 tablet of a nuvet supplement in the morning. We were just lucky that the formula for our raw works for us with no negative side affects. I do hope everyone gives raw a try, don't give up. Darla :) |
Alice- Oh I saw that on the site about the coupons but wasn't sure how to get them, thanks:). Can you choose whether you want a raw or kibble coupon? because Lexie is not on their kibble she's on Orijen and I planned to try the Orijen 6 fish next. If I were to go with NV kibble I'd get the insinct, but I've called around a few places that sell the Prarie but not the Instict.. I guess it's really hard to come by here. |
Quote:
I may be sticking the Orijen for kibble for Alice too, only because she seems to poop much more frequently with the Prairie so far (makes sense because she was on grain-free before), and idk, their Instinct kibble is kind of high in fat for a little dog. I may get their new LID Instinct for her if I can find it since it's much lower in fat, idk yet. Less poop is a major bonus around here having 3 dogs lol. |
Im kinda late to the prey model party because I knew it was feeding raw but that's all I knew. I decided to do a lot of research and it's my understanding that at first there's a little trial and error with getting it balanced but once you do it's actually pretty easy. All you need is a small kitchen scale,meat,bone,organs and some fruit/veg if you want. Follow the 80:10:10 and adjust accordingly for your dog, you can add a multivit in too. Hope I'm not missing anything, but if I can find some good wholesalers in my area I'm prepared to give it a try I think:) |
Quote:
|
| All times are GMT -8. The time now is 10:55 AM. |
Powered by vBulletin® Version 3.8.9
Copyright ©2000 - 2025, vBulletin Solutions, Inc.
Copyright ©2003 - 2018 YorkieTalk.com
Privacy Policy - Terms of Use