Sometimes it needs to be clarified. Do you make money or an income? WHEN I make money on my Yorkie litters it goes right back into my breeding program. Like Robbie said, the list is endless, what about books for breeding, videos, show supplies..let me tell ya. I just bought 3 different types of rubber bands ranging from $10-$15 a bag. Uh..hello that's NUTS! But a necessity. Show supplies are EXPENSIVE! I think it matters what you spend the money on. And the obvious is when you buy litters of puppies and resell them for double or triple the money..that is just plain WRONG!!