Thank you guys so much for the info!
Right now I'm feeding Canidae ALS w/occasional Wellness wet canned food at times. I would say we go through the biggest bag of Canidae in 3 1/2 months or so at $40 a bag and that's with 4 eating.
Financially that is totally inexpensive in my book -- I think it works out to under 10/month for food for 4!! So I wouldn't mind spending more if it is a lot healthier for them.
I think I am more scared I'll screw it up completely as I can barely cook for myself