View Single Post
Old 10-11-2007, 06:11 PM   #20
Suzy
2 Pups=Double Trouble!
Donating Member
 
Suzy's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: Iowa
Posts: 6,581
Default

Milk here is $4 a gallon too lately...

I try and make a list on Friday afternoon or Saturday mornings of the meals I'm going to cook that week for dinner. Then I add in the things we need for breakfast/snacks, and any entertaining we're doing that week. Then either on Saturday morning or Sunday morning, I make my run to the grocery store-usually SuperTarget or SuperWalmart, since I usually end up needing laundry detergent, bathroom/cleaning supplies, and other stuff too. Then, I go to the store, and STICK TO MY LIST!!! I take a pen and cross off as I put things in the cart. It's so hard, but in the end, I can make it

Another little trick I try is to add things up in my head as I shop. It keeps me focused on shopping, and not all the yummy or interesting things around me. If something is expensive, and isn't necessary, or I know it's cheaper elsewhere, I circle it and buy it later when it's cheaper.

Forgot to add that I had to start doing this because we're trying to stick to a budget...before I was married, and before we had our house and two dogs, I bought whatever whenever. It's amazing where money can go-and most of my spending was at Target or the grocery store!
__________________
Suzy Emma & Milli What's better than loving a yorkie? Loving two yorkies! Milli 's Remi!

Last edited by Suzy; 10-11-2007 at 06:13 PM.
Suzy is offline   Reply With Quote
Welcome Guest!
Not Registered?

Join today and remove this ad!