Quote:
Originally Posted by pepe mint hubby swears by pilates. he did them a lot (before he met me LOL) and thinks they are the best thing since sliced bread. Maybe I should get into that...I keep hearing a lot about it. I have done the video a few times and each time, I wake up the next morning feeling really good (really sore...but that is good LOL) |
You should try it - it's fun - the time goes fast - and it does work! I am on a reformer at a studio and in the beginning I was going 2x a week but it got so expensive so I cut down to 1x week on a reformer and 1x week mat at our local Y. To give you example of cost: I get 10 reformer classes at this studio for $300 ($40 a class) - if you go single it's $50

I wish I could afford it for every day - it feels so good and great for my back pain. I can't believe what it's done for my posture in toning my entire body. The local YMCA is $40 a month for unlimited use of anything at the Y - so that is a good deal - that's also where I do my rebound class 2x week.
Have a great day everyone - eat healthy -